Demokrasi Krizi: Türkiye’de Yolsuzluk, Medya ve Güç | Freedom House

Demokrasi Krizi: Türkiye’de Yolsuzluk, Medya ve Güç

Washington

Washington – 3 Şubat 2014 – Freedom House tarafından bugün açıklanan raporda, hükümetin eylemleri konusunda kamuoyunda yürütülen tartışmayı daraltmak ve hükümetin iddialarına muhalefet eden gazeteci ve medya kuruluşu sahiplerini cezalandırmak için Türkiye hükümetinin medya üzerindeki ağırlığını orantısız bir şekilde kullanarak ülkedeki siyasi ve sosyal kutuplaşmayı daha da derinleştirdiği sonucuna varılmıştır.

Raporda “Hükümet, özgür bir tartışma ortamını kontrol altına alma yönünde harcadığı çabaların Türkiye vatandaşlarını daha da yabancılaştırdığını ve ülkenin istikrarını da tehdit etme potansiyeline sahip olduğunun farkına varmalıdır.” dendi. “Bu durum aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa ile entegrasyonunu ve Amerika Birleşik Devletleri’yle olan güçlü ittifakını da tehlikeye atabilir.”

Freedom House Başkanı ve raporun yazarlarından David J. Kramer:  “Türkiye’de demokrasi krizi geleceğe dair bir sorun değil.” diyerek şunları ekledi: “Medya hükümet tarafından uygulanan çok büyük bir baskıyla karşı karşıya ve hükümet şimdi de diğer kurumlara yönelik müdahalelerini genişletiyor.”

Raporda, Türkiye hükümetinin Aralık 2013’te ortaya çıkan büyük çaplı yolsuzluk skandalının ardından ifade özgürlüğünü baskı altına alma yönünde daha da yoğunlaşan girişimleri sıralanmaktadır. Geçtiğimiz sene içerisinde, hükümet baskısı nedeniyle onlarca gazeteci işlerinden edilmiş ve hükümet yetkililerinin gazetecilere yönelik tehditleri olağan hale gelmiştir.

Raporda, Türk hükümetine, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ne Türkiye demokrasisini desteklemeye yönelik kısa ve uzun vadeli tavsiyeler de verilmektedir.

Türkiye 2014 Dünya Özgürlük Raporu, 2013 Basın Özgürlüğü Raporu ve 2013 İnternet Özgürlüğü Raporu’na göre Kısmen Özgür olarak değerlendirilmiştir.

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresleri ziyaret edebilirsiniz:

2014 Dünya Özgürlük Raporu: Türkiye
2013 Basın Özgürlüğü Raporu: Türkiye
2013 İnternet Özgürlüğü Raporu: Türkiye
Blog: Freedom at Issue

Freedom House, demokratik değişimi destekleyen, dünya çapında özgürlüğün ne durumda olduğunu izleyen ve insan haklarında demokrasiyi savunan bağımsız bir gözlemci kuruluştur.

Facebook ve Twitter (freedomhousedc) üzerinden bize katılın ve RSS feeds, basın bülteni ve blogumuza abone olarak Freedom House’un en güncel haber ve etkinliklerini takip edin.

Freedom House is an independent watchdog organization that supports democratic change, monitors the status of freedom around the world, and advocates for democracy and human rights.

Join us on Facebook and Twitter (freedomhouse). Stay up to date with Freedom House’s latest news and events by signing up for our newsletter.