Ukraine Україна (Translation) | Freedom House

Freedom in the World

Freedom in the World 2017

Ukraine Україна (Translation)

Profile

Freedom Status: 
Частково вільна

Freedom in the World Scores

(1=Most Free, 7=Least Free)

Quick Facts

Population: 
42,700,000
Capital: 
м. Київ
GDP/capita: 
$2,115
Press Freedom Status: 
Частково вільна
Net Freedom Status: 
Частково вільна
Overview: 

Україна продовжує оговтуватися від безладдя, що супроводжувало відсторонення Віктора Януковича з поста президента у 2014 році, а також від пов’язаної з цим кризи, спровокованої окупацією Росією Криму і військовою підтримкою сепаратистів на Донбасі, що на сході України. Неспроможність керівництва держави подолати масштабну корупцію у вищих ешелонах влади підірвала популярність уряду і негативно позначилася на ефективності проведення реформ у різних галузях. У сфері громадянських свобод загрозу свободі преси становили політичний тиск і напади на журналістів.

Key Developments: 
  • Через тривалу неспроможність уряду реалізувати реформи та антикорупційні заходи, у квітні на вимогу президента Петра Порошенка у відставку подав прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Його крісло зайняв Володимир Гройсман, близький соратник Порошенка.

  • Протягом року не відбулося особливих змін в ситуації на лінії фронту у Донецькій і Луганській областях на Донбасі. Підтримувані Росією сепаратисти продовжили здійснювати поодинокі обстріли українських позицій; водночас кількість загиблих суттєво зменшилася порівняно з 2014 чи 2015 роками.

  • В липні від вибуху закладеної в автомобіль вибухівки у Києві загинув відомий журналіст Павло Шеремет, що викликало серйозне занепокоєння станом безпеки та свободи журналістів. Протягом року ще декілька журналістів і медіа-організацій стикалися з насильством, погрозами і переслідуваннями як на підконтрольних українській владі, так і на контрольованих сепаратистами територіях.

  • Завдяки застосуванню посилених заходів безпеки співробітниками поліції, в Києві в червні без насильства пройшов марш рівності представників ЛГБТ-спільноти (лесбіянок, геїв, бісексуалів та транссексуалів), хоча інші акції ЛГБТ-спільноти, що проводилися поза межами столиці, супроводжувалися погрозами і нападами.

Executive Summary: 

Початок 2016 року ознаменувався продовженням внутрішнього політичного протистояння. В лютому президент Порошенко закликав піти у відставку прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, але не спромігся залучитися необхідною підтримкою в уряді, де «Народний фронт» Яценюка є другою найбільшою партією. Яценюк склав повноваження у квітні, разом із багатьма міністрами-реформаторами. Його місце зайняв Володимир Гройсман. Уряд Яценюка досягнув значного прогресу у реформуванні газового і банківського секторів; Гройсман продовжив реформування енергетичного сектору, що дозволило скоротити можливості для корупції. У червні Кабінет Міністрів прийняв довгоочікуваний закон, покликаний збільшити незалежність судової гілки влади та зменшити рівень корупційних злочинів серед суддів. Незважаючи на це, впродовж року інші заходи по боротьбі з корупцією просувалися повільними темпами.

Попри формальне продовження у 2016 році дії «Мінської угоди-2», підписаної за посередництва Франції і Німеччини на початку 2015 року, бойові дії уздовж лінії зіткнення на сході України не вщухали, хоч їх інтенсивність і значно зменшилася. У доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини (OHCHR) за грудень 2016 року зазначено, що в період з квітня 2014 року по листопад 2016 року у зоні конфлікту на Донбасі загинуло щонайменше 9 733 особи і ще 22 000 дістали поранення. У квітні Міністерство соціальної політики повідомило про взяття на облік близько 1,7 мільйонів внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з Криму та Донбасу. У 2016 році переселенці продовжили стикатися з труднощами в отриманні доступу до державних послуг.

Ситуація на території сепаратистських утворень на Донбасі, в самопроголошених Луганській і Донецькій народних республіках, залишилася нестабільною. Зокрема було вбито та затримано декількох ватажків бойовиків. Після замаху на очільника ЛНР Ігоря Плотніцького в серпні 2016 року в лавах бойовиків відбулися чистки політичних та військових кадрів. В жовтні внаслідок вибуху саморобної вибухівки загинув росіянин Арсен Павлов, один з найвідоміших лідерів сепаратистів «ДНР». Спірними залишилися питання проведення місцевих виборів і формування органів місцевого самоврядування на території цих двох областей. У жовтні, попри демонстративну підготовку до проведення місцевих виборів на територіях Донецької і Луганської областей, очільники «ДНР» і «ЛНР» заявили про скасування призначених на листопад виборів. Станом на кінець року ситуація з розробкою законодавчої бази і проведенням майбутніх виборів у підконтрольних сепаратистам регіонах так і залишилася невизначеною.

Українська влада не дуже просунулася в питанні виконання вимог, висунутих до неї українським суспільством і міжнародною спільнотою, щодо розслідування та покарання за злочини, вчинені в останні місяці правління Януковича наприкінці 2013 – початку 2014 року, у тому числі щодо проведення розслідувань та покарання за вбивства протестувальників.

Explanatory Note: 

Показники рейтингу та оцінки стану, представлені вище, не відображають ситуацію, що склалася в Криму, яка аналізується в окремому розділі.​ У звіті "Свобода у світі" щодо окремих країн оцінюється рівень політичних прав та громадянських свобод в певних географічних межах, незалежно від того, чи ця територія перебуває під впливом держави, недержавних акторів чи іноземних сил. Спірні території іноді оцінюються окремо, якщо вони відповідають певним критеріям, зокрема - наявність меж, які відносно стабільні, що дозволяє робити щорічне порівняння. Для отримання додаткової інформації дивись методологію звіту та питання, які часто задають.

Aggregate Score: 
61
Freedom Rating: 
3.0
Political Rights: 
3
Civil Liberties: 
3

Report Navigation

Ukraine Україна (Translation)

Country Reports