Դրամաշնորհ, որը կաջակցի մեդիա ոլորտում մարդու իրավունքների վրա հիմնված մոտեցումների խթանմանը
Թողարկման ամսաթիվ: օգոստոս 19, 2024
Դիմումների վերջնաժամկետն ու լրացման կարգը՝
Freedom House-ի կողմից դիմումների ստացման վերջնաժամկետն է 2024 թ. սեպտեմբերի 15-ը, ժամը 23:59 արևելյան ստանդարտ ժամանակով (EST)։
Դրամաշնորհի բոլոր հայտերը պետք է ուղարկվեն [email protected] էլ. հասցեին՝ թեմա դաշտում նշելով “Grant Support to Advance Human Rights-Based Approaches to Media in Armenia”:
ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ
Freedom House-ը հրավիրում է դրամական աջակցության հայտադիմում ներկայացնելու ՀՀ-ում գրանցված և գործող քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին (ՀԿ) և կոալիցիաներին, որոնք նպատակ ունեն զարգացնել մարդակենտրոն և մարդու իրավունքների վրա հիմնված մոտեցումը մեդիա ոլորտում և մարդակենտրոն եղանակով անդրադառնալ հասարակական ու մարդու իրավունքների հիմնախնդիրներին:
Ապատեղեկատվությունը ոչ միայն խաթարում է երկրի ժողովրդավարական զարգացումը, այլև բացասական ազդեցություն է ունենում մարդու իրավունքների վրա։Մարդու իրավունքների վրա հիմնված մոտեցումը (HRBA) ցանկացած նորության կենտրոնում դնում է մարդկանց բնորոշ բազմազանությունը և նրանց հիմնարար իրավունքները: Freedom House-ը կարծում է, որ HRBA-ն ունի պարադիգմը փոխելու ունակություն, որն ի վիճակի է էապես բարելավել լրատվամիջոցների աշխատանքի որակն ու ազդեցությունը ավելի լայն համատեքստում: Տարբեր գործողությունների միջոցով առաջարկվող ծրագրերը պետք է նպատակ ունենան բարձրացնել հայ հասարակության և/կամ մեդիա ոլորտի աշխատակիցների զգայունությունը ապատեղեկատվության՝ հասարակության տարբեր շերտերի՝ ներառյալ կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, տարեցների, մարգինալացված համայնքների, քաղաքացիական հասարակության և այլոց վրա բացասական ազդեցությունների նկատմամբ:
Քաղաքացիների մեծամասնության համար լրատվամիջոցները տեղեկատվության ստացման և տարածման առաջնային աղբյուրն են։ Այսպիսով, ԶԼՄ-ներն ունեն մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերի վերաբերյալ հանրային կարծիք ձևավորելու հսկայական կարողություն: Այս նախաձեռնությամբ մենք ձգտում ենք նպաստել Հայաստանում բոլորի համար ավելի առողջ տեղեկատվական միջավայրի ստեղծմանը՝ առաջ բերելով նոր պատմույթներ ու նվազեցնելով բևեռացնող ապատեղեկատվությունը և խտրականությունը:
«Հայաստանում մարդու իրավունքների վրա հիմնված մոտեցումները մեդիա ոլորտում» կծառայի հետևյալ նպատակներին՝
ա․ Ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել հանրային իրազեկման երկարաժամկետ արշավներին և գործողություններին, որոնք ուշադրություն կհրավիրեն ապատեղեկատվության՝ հաճախակի թիրախ հանդիսացող խոցելի և/կամ մարգինալացված խմբերի վրա ազդեցության շուրջ:
բ․ Քաղաքացիական հասարակությանն ապահովել անհրաժեշտ տեխնիկական գործիքակազմով և աջակցությամբ՝ մարդու իրավունքների վրա հիմնված մեդիա աշխատանքի ավելի արդյունավետ ջատագովություն իրականացնելու համար,
գ․ Աջակցել մարդու իրավունքների վրա հիմնված ջատագովության արշավների և վերլուծությունների իրականացման ջանքերին՝ քաղաքացիներին ավելի լավ տեղեկացված և վնասակար ազդեցությունների հանդեպ դիմակայուն դարձնելու համար:
դ. Մարդկայնացնել և ուսումնասիրել ապատեղեկատվության իրական ազդեցությունը հայ հասարակության վրա՝ միաժամանակ բարձրաձայնելով կեղծ պատմույթների թիրախների և զոհերի իրավիճակի շուրջ ըմբռնումն ու զգայունությունը:
Freedom House-ը կաջակցի մեկ տեղական կազմակերպության` 5-7 ամիս տևողությամբ ծրագրին՝ դրամաշնորհի շրջանակում տրամադրելով մինչև 15.000 ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորում։Առաջարկվող ծրագրային գործողությունները կարող են ներառել լրագրողների զգայունության բարձրացման դասընթացներ, ստեղծագործական աշխատանքի ու արվեստի բնագավառում գործողություններ, մենթորության, երկխոսության և ջատագովության գործողություններ, տեղական, տարածաշրջանային ու ազգային մակարդակներում բազմաֆորմատ մեդիա լուսաբանում: Դիմող կազմակերպություններին խորհուրդ է տրվում ներկայացնել նորարարական և ստեղծագործ ծրագրեր:
Նախագծերի առաջարկները կգնահատվեն ընտրող հանձնաժողովի կողմից, որի կազմում կլինեն ներկայացուցիչներ Freedom House-ից և հայաստանյան գործընկեր կազմակերպություններից: Նախագծերի ընտրությունից հետո, Freedom House-ի հայաստանյան թիմը սերտ համագործակցելու է ընտրված դրամաշնորհառուների հետ՝ իրենց նախաձեռնություններն իրականացնելիս։
Հայտի շրջանակում դիմումատուներին տրվում է նախագծեր մշակելու լայն հնարավորություն, սակայն հայտադիմումները նաև գնահատվելու են հետևյալ չափանիշներով՝