Perspectives

Чому «Нацдружини» будуть спостерігачами на виборах президента України?

Завдяки слабкості процедур, агресивні ультранаціоналісти успішно зареєструвалися як спостерігачі на виборах.

People dressed in camouflage raise flaming flares in front of a building.

Members of the far-right Ukrainian party National Corps raise flaming flares in front of a private house. Credit: GENYA SAVILOV/AFP/Getty Images

Центральна виборча комісія України зареєструвала 139 українських громадських організацій та 14 міжнародних місій як офіційних спостерігачів на президентських виборах 31 березня. Вони відіграватимуть важливу роль у моніторингу кампанії та процесу голосування, щоб українські громадяни мали можливість обрати майбутнього президента у чесний та прозорий спосіб.  

Тим не менше, серед таких спостерігачів – декілька підозрілих утворень, які зареєстровані як громадські організації. Зокрема, принаймні одна група, яка пообіцяла реагувати на порушення під час голосування насильством. 

Якщо окремі громадські спостерігачі виглядають дивно, то деякі є відкрито загрозливими. і 

Питання про групи, які зареєстровані як громадські спостерігачі під час виборів, почали виникати одразу ж після початку офіційної кампанії 31 грудня 2018. Наприклад, цілком зрозуміло, що багато організацій, пов’язаних із політичними партіями, зареєструвалися спостерігачами. Проте чому групи, як «Авто Евро Сила», яка адвокатує зменшення мита на ввезення автомобілів, або – Спілка архітекторів України теж зареєструвалися спостерігати? Високий рівень зацікавлення у спостереженні за виборами можна розглядати як позитивний сигнал підтримки у суспільстві цілісності виборів в Україні, але з огляду на те, що цьогоріч зареєстровано загалом 139 громадських організацій, у порівнянні з лише 10 – на минулих виборах у 2014 році, ситуація починає виглядати підозріло.

Хоча не ясно, чому такі незрозумілі групи без жодних чітких зв’язків до виборів були б зацікавлені спостерігати за голосуванням цього року, це далеко не те, що викликає найбільше занепокоєння. Серед зареєстрованих груп для спостереження виборів присутня «Нацдружина»  - сумнівна парамілітарна група, пов’язана з ультранаціоналістичними утвореннями «Азов» та «Національний корпус», які позиціонують себе як захисників «українського порядку» на вулицях та відомі своїм насильством проти ромів. У нещодавньому коментарі Радіо Свобода, речник цієї групи, у світшоті з гаслом «Slavonic Aggressive», заявив, що вони виконуватимуть накази свого «командира», якщо правоохоронні органи закриватимуть очі на порушення. Командир утворення пообіцяв застосовувати насильство у Telegram-каналі: «Мене запитують, чи будемо ми застосовувати силу на виборчих дільницях? Я скажу просто: якщо за справедливість треба буде дати комусь по пиці - ми це зробимо, не зволікаючи”.

Серед інших офіційно зареєстрованих спостерігачів – групи, які позиціонують себе як ветеранські утворення, зокрема, Спілка ветеранів АТО. Насправді, єдиною вимогою для організацій, які бажають бути офіційно зареєстрованими –  наявність виборів та участі у спостереженні за ними у  напрямках діяльності організацій в їх статуті. Всеукраїнському об’єднанню учасників бойових дій та волонтерів АТО було відмовлено у статусі спостерігачів 22 січня, оскільки в їх статуті не був вказаний напрям діяльності, пов’язаний з виборами. Тим не менше, вже 29 січня спілка внесла зміни до статуту і змогла зареєструватися.    

Після того, як погрози «Нацдружини» привернули увагу суспільства, Центральна виборча комісія 6 березня прийняла постанову із закликом до правоохоронних органів забезпечити законність та правопорядок під час виборчого процесу. У своїй заяві ЦВК навела цитату з коментаря «Нацдружини» у медіа, а також інформацію, яку вони отримали про організації, зареєстровані спостерігачами, які нібито пов’язані з сепаратистськими силами. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив у січні 2018 року, що: «Є лише одна монополія на насильство» та «Будь-які інші парамілітарні формування, які намагаються себе так позиціонувати, не є законними». Проте подивимося, які наступні кроки зроблять правоохоронні органи у відповідь на звернення ЦВК. 

Ультраправа загроза демократії 

Зростання видимості та активності правих екстремістських сил в Україні викликає занепокоєння. Як вказано у минулорічному аналізі Freedom House: «Ультраправий екстремізм несе загрозу демократичному розвитку українського суспільства» не через те, що вони мають формальну політичну владу, а тому, що вони «намагаються агресивно нав’язувати свою волю українському суспільству, в тому числі використовуючи силу проти тих, хто має протилежні політичні та культурні погляди». 

Маючи статус спостерігачів на виборах або допомагаючи поліції захищати «український порядок», ці групи можуть намагатимся нормалізувати як свою ідеологію, так і використання насильства. Влада значною мірою вже долучилася до такого процесу нормалізації, зокрема, надаюч гранти ультраправими групам для проектів «національно-патріотичного виховання».

У новому звіті Інституту Миру Сполучених Штатів висловлено застереження про загрозу насильства під час виборів в Україні, зазначаючи готовність багатьох українців «або толерувати, або ігнорувати насильство та мову ворожнечі з боку ветеранів та ультраправих екстремістів» та описуючи «зростання толерантності до насильства в українському суспільстві як легітимного методу вирішення конфліктів». У червні 2018 року, Freedom House спільно з декількома іншими правозахисними організаціями надіслали лист до Міністра внутрішніх справ та Генерального прокурора, закликаючи звернути увагу на десятки атак, загроз та випадків залякування радикальними групами по всій країні, наголошуючи, що вони посилили «атмосферу майже абсолютної безкарності, що не може не заохочувати ці групи скоювати ще більше атак».

Неважко усвідомити, яким чином така динаміка може знеохоити взяти участь у виборах. Коли спостерігачі, пов’язані з прихильниками насильства проти уразливих груп, обіцяють застосовувати силу у той час, коли нібито існує толерантність до такого насильства з боку як держави, так і багатьох громадян, як українці можуть бути впевнені, що на виборчих дільницях буде безпечно, особливо ті, проти кого були надади у минулому? 

 

Необхідність суворіших процедур, сильніших норм проти насильства 

Україна очевидно має переглянути правила, відповідно до яких можна офіційно спостерігати за виборами. Закон «Про вибори Президента України» та проект Виборчого кодексу України має містити положення, згідно з якими спостерігачі мають відповідати певним базовим стандартам, зокрема, міжнародним стандартам спостереження на виборах, запропонованим провідними організаціями у 2012 році. Центральна виборча комісія має забезпечити, щоб усі дільничні виборчі комісії мали можливості повної перевірки заявок спостерігачів, що вони дотримуються законів, та можуть бути притягнуті до відповідальності у випадку порушень. З огляду на останнє, міжнародні та іноземні місії для спостереження за виборами, організації та уряди мають допомогти українській владі посилити цілісність внутрішнього процесу спостереження, підтримуючи ті ініціативи, які дотримуються міжнародних стандартів, та закладаючи основу для запобігання випадків, що загрожують виборчому процесу.

У цілому, український уряд та суспільство мусять категорично відхиляти будь-які тенденції до ігнорування насильства або розглядати це як нормальний спосіб розв’язання конфліктів. Замість мовчазного схвалення ультраправого екстремістського насильства, підтримуючи їх діяльність коштами з бюджету або дозволяючи їх участь у виборчому процесі, влада має прийняти рішучі кроки для їх дерадикалізації. До ймовірних загроз насильства мають ставитися більш серйозно та визнавати небезпеку, яку воно становить для демократії. Можливість знеохочення людей проголосувати на майбутніх президентських виборах через подібні загрози лише підсилює небезпечність ситуації. того, що такі загрози можуть знеохотити людей проголосувати на майбутніх президентських виборах підсилює небезпечність ситуації.