Perspectives

Оцінювання України у звіті «Свобода у світі» (Ukrainian)

Зважаючи на окупацію частини території України, продовження конфлікту, а також складну політичну ситуацію, оцінювання стану свободи в країні є нелегким завданням.

Зважаючи на окупацію частини території України, продовження конфлікту, а також складну політичну ситуацію, оцінювання стану свободи в країні є нелегким завданням.

Оприлюднений минулого тижня щорічний звіт організації Freedom House під назвою «Свобода у світі» викликав гостру дискусію з приводу зроблених у ньому висновків щодо України і, зокрема, щодо представлення у звіті території окупованого Росією Криму та частин Донецької і Луганської областей, відомих також як частин Донбасу, які перебувають під контролем проросійських сепаратистів.

Нижче наведено інтерв'ю, в якому Арч Паддінгтон (Arch Puddington), головний експерт з досліджень стану демократії, дав відповіді на запитання про ситуацію з оцінюванням України у звіті «Свобода у світі».

У звіті Крим оцінюється як окрема територія. Чи не означає це, що дійсно статус Криму є спірним питанням і що претензії на нього обох сторін є однаково правомірними?

Безспірно, Крим є предметом спору, проте цей спір носить однобокий характер. Фактично весь світ визнає факт незаконної анексії півострова Росією, яку було здійснено із застосуванням збройних сил, так само як і те, що Крим продовжує перебувати у складі України згідно з нормами міжнародного права. Організація Freedom House, звичайно ж, розділяє ці погляди. Втім, приймаючи рішення про те, яким чином та чи інша територія має бути представлена у звіті, ми керуємося іншими критеріями, аніж такими як правомірність окремих претензій чи підстав для їх пред'явлення.

Ми переважно зосереджуємося на практичних запитаннях: Чи перебуває територія під окремим управлінням, а умови, що склалися на цій території, дуже суттєво відрізняються від тих, що існують в інших частинах країни? Чи є кордони і політичний статус достатньо стабільними у порівнянні з минулими роками? Починаючи з 2014 року, Росія фактично контролює територію Криму. Російська поліція патрулює вулиці, російські держслужби збирають податки, російські силовики затримують місцевих опозиціонерів. Ми можемо вважати це протизаконним, але таким є фактичний стан справ, і він відображений у звіті.

Чому Крим проаналізовано окремо, а Донецьк і Луганськ – ні?

Фактичний кордон між Кримом і материковою частиною України чітко проведено з 2014 року, і саме виходячи з цього організація Freedom House підготувала окремий звіт по Криму як території, умови на якій суттєво відрізняються від тих, що склалися на решті території країни. Водночас, де-факто адміністративні межі території окупованого проросійськими сепаратистами Донбасу суттєво зміщувалися то в один, то в інший бік. Звичайно ж, у перший рік було неможливо встановити чіткі географічні межі цієї території для її окремого оцінювання у нашому звіті.

З тих пір лінія фронту дещо стабілізувалася. Тепер перед організацією Freedom House постало питання про те, чи слід розглядати окупований Донбас як окрему територію, подібно до Криму, чи все ж варто і далі висвітлювати ситуацію на Донбасі в рамках загального оцінювання ситуації, що склалася на території України. І тут я маю визнати, що існують вагомі аргументи з обох боків. Наше рішення поки що продовжити відображати Донбас у рамках звіту про Україну переважно пояснюється тим, що, на відміну від інших спірних територій, таких як: Абхазія, Південна Осетія, Нагорний Карабах чи Придністров'я, - доля цієї території досі здається такою, що може раптово змінитися. Попри формальне припинення вогню, бойові дії досі тривають, і лінія фронту періодично зміщується то в один, то в інший бік. Ситуація на Донбасі може перерости у реальний заморожений конфлікт, і тоді ми змінимо наш підхід відповідним чином. Проте, чесно кажучи, я вважаю, що було б дуже прикро, якби це сталося.  

Чи не позначається включення Донецької і Луганської областей до звіту про Україну на рейтингу України? Чи справедливо оцінювати Україну за наслідками російської агресії?

Звіт «Свобода у світі» призначений для відображення умов, в яких перебуває населення даної географічної території, не зважаючи на те, чи спричинені ці умови діями влади, бойовиків, кримінальних угруповань, терористів чи іноземних сил. На жаль, військові дії Росії на території України дійсно впливають на ситуацію зі свободою українців, так само як і російські бомбардування в Сирії впливають на сирійців, чи бомбардування Саудівською Аравією Ємену впливають на життя єменців, або як дії бойовиків угруповання «Революційні збройні сили Колумбії» (FARC) вплинули на свободу колумбійців, коли у Колумбії лютувала громадянська війна. Ми намагаємося застосовувати однакові методи і стандарти до всіх країн.

Включення Донбасу до звіту про Україну дещо знижує рейтинг країни до певної міри. Тим не менше, насправді на нього більше впливають корупція та інші недоліки демократичних інститутів країни, аніж конфлікт на сході.

Чи взагалі впливають дії Кремля в Україні на рейтинг Росії?

Оскільки у звіті оцінюються умови, що склалися всередині країни чи території, дії влади за кордоном загалом не впливають на оцінювання країни, принаймні вони не мають прямого впливу. Якщо російська влада переслідує або здійснює репресії проти російських журналістів та активістів за те, що ті ставлять під сумнів анексію Криму або результати розслідування загибелі солдат, ці факти звичайно ж враховуються.

Проте Росія, з безлічі інших цілком правомірних підстав, вже й так отримує чи не найнижчі рейтинги в регіоні. Насправді її рейтинг є низьким буквально у всіх категоріях, за якими організація Freedom House проводить оцінювання, а саме: виборчий процес, рівень корупції та прозорісті, свобода ЗМІ, академічна свобода, верховенство права, політичне насильство і багато інших. Зловживань, які допускає ця влада всередині країни, більше ніж достатньо для одного звіту.